Czym jest druk 3D ?

 

Druk 3D jest procesem addytywnego wytwarzania, w którym obiekt trójwymiarowy powstaje poprzez precyzyjne dodawanie warstw materiału. To rewolucjonizuje niezliczone gałęzie przemysłu i oferuje niewyobrażalne wcześniej możliwości. Dzięki drukowaniu 3D jesteśmy w stanie wyprodukować skomplikowane części, niemożliwe do wytworzenia przy użyciu tradycyjnych metod, wszystko czego potrzeba to model CAD. Ponieważ jest to proces addytywny, części można wytwarzać z absolutnym ograniczeniem odpadów, a szybki charakter tej techniki sprawia, że idealnie nadaje się do nowoczesnych gałęzi przemysłu, które nie mogą sobie pozwolić na utratę czasu.


Dla kogo ?


Druk 3D jest jedną z najbardziej wszechstronnych, dostępnych technik produkcji i może być stosowany w niemalże każdej branży. Najlepiej sprawdza się w przypadkach, gdy część produktu ma bardzo złożony kształt, na przykład struktury kratowe lub gdy wymagane jest wykonanie dodatkowych detali wewnętrznych. Świetnie nadaje się do szybkiego prototypowania, a często drukarka 3D może wydrukować gotowy produkt bez potrzeby dalszego montażu. Przydatny jest również w  przypadku bardzo krótkich serii, na przykład gdy zaistnieje potrzeba wyprodukowania tylko jednego lub dwóch prototypów, nie ma wówczas dodatkowych kosztów oprzyrządowania i nie ma potrzeby wytwarzania formy.


Proces


Najpierw  plik CAD zostaje zaimportowany do oprogramowania do druku 3D (Magics). To oprogramowanie analizuje rysunek CAD i dzieli go na ultracienkie warstwy przekrojowe. Inżynier przeanalizuje obiekt, który ma zostać wydrukowany i zdecyduje, czy potrzebne będą dodatkowe podpory, tak aby struktura pozostała stabilna. Ten dodatkowy materiał jest później usuwany w postprodukcji. Głowica drukarki jest sterowana laserowo i stopniowo buduje obiekt, pracując wzdłuż cienkich przekrojów określonych przez oprogramowanie. Dostępna jest szeroka gama materiałów, a asortyment ten cały czas rośnie razem z rozwojem technologii druku 3D.

USŁUGI

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

 

DRUKOWANIE 3D

Czym jest obróbka CNC?

 

Obróbka CNC (Computer Numerical Control) jest procesem subtraktywnym, który wykorzystuje precyzyjne narzędzia do usuwania materiału w celu uzyskania pożądanej części lub produktu. Sterowana programowo głowica narzędzia jest znacznie bardziej precyzyjna od czowieka i zapewnia doskonałą powtarzalność.


Dla kogo ?


Obróbka CNC jest lepiej dostosowana do pracy z metalami niż drukowanie 3D, jakkolwiek obecnie możliwe jest również drukowanie 3D metalu. Inne materiały często stosowane w obróbce CNC to także drewno, pianki i wosk, należy jednak zauważyć, że dla każdego rodzaju materiału wymagane są różne narzędzia. Obróbka CNC jest wolniejsza do ustawienia niż drukowanie 3D, ale po przygotowaniu programu metoda subtraktywna jest znacznie szybsza niż metoda addytywna stosowana w druku 3D. Obróbka CNC jest również bardziej dokładna niż drukowanie 3D, z tolerancjami tak niskimi jak 0,001 mm. Wadą obróbki CNC jest to, że bardzo skomplikowane projekty mogą nie być możliwe do wykonania z powodu problemów z dostępem do narzędzi. Podsumowując, obróbka CNC najlepiej sprawdza się w przypadku stosunkowo prostych konstrukcji wykorzystujących tradycyjne materiały, takie jak metal lub drewno, i gdzie wymagany jest wysoki poziom precyzji.


Proces


Proces obróbki CNC jest nieco podobny do drukowania 3D. Podobnie jak w przypadku druku 3D, konieczny jest szczegółowy rysunek CAD, który jest analizowany przez technika i importowany do specjalistycznego oprogramowania. W przypadku obróbki CNC w ProtoFab konwertujemy pliki na format i importujemy do Mastercam. Podczas fazy programowania technik musi zdecydować, jakiego typu narzędzia tnącego użyć, w zależności od użytych materiałów i konkretnych wyzwań spowodowanych kształtem produktu. Po przygotowaniu narzędzi i zakończeniu programowania można rozpocząć proces cięcia. W ProtoFab dostępne jest zarówno frezowanie CNC, jak i toczenie CNC. Frezowanie to metoda stosowana do zwykłych części,

a toczenie jest stosowane do części o walcowych elementach. Po zakończeniu cięcia każda część jest przenoszona do postprodukcji, gdzie rozpoczyna się proces wykańczania.

OBRÓBKA CNC

Czym jest produkcja małoseryjna ?

 

Wraz z ciągłym rozwojem nowoczesnych technik produkcji i przedsiębiorstw coraz bardziej poszukujących elastyczności w produkcji, produkcja w małych ilościach, w ostatnich latach stała się znacznie bardziej popularna . Można powiedzieć, że produkcja małoseryjna obejmuje znacznie niższe ilości niż produkcja na pełną skalę i wykorzystuje bardziej elastyczne techniki. W ProtoFab specjalizujemy się w tego rodzaju produkcji i możemy uczynić ten proces tak prostym i efektywnym, jak to tylko możliwe.


Korzyści 


Istnieją co najmniej 3 powody, dla których firmy wybierają produkcję małoseryjną. Po pierwsze, zastosowanie takiej produkcji  może zmniejszyć wiele kosztów związanych z produkcją masową. W zależności od użytych materiałów, nawet do około 100 000 sztuk nadal  bardziej ekonomiczne może być stosowanie produkcji małoseryjnej. W przypadku mniejszych ilości, na przykład kilku tysięcy, korzyść finansowa może być ogromna.
Po drugie, produkcja na małą skalę jest z natury bardziej elastyczna. Łatwo można wprowadzać usprawnienia , a korekty można często opierać reaktywnie  na opiniach konsumentów. Przy masowej produkcji tego rodzaju poprawki zazwyczaj nie wchodza w rachubę, a drobne wady są trudne do opanowania w całym cyklu. Produkcja na małą skalę jest również znacznie szybsza i może osiągnąć wyjątkowo krótki czas wprowadzania produktu na rynek, co jest szcególnie ważne w niektórych branżach.
Wreszcie produkcja małoseryjna może być wykorzystana jako pomost do produkcji na pełną skalę. Partia początkowa może być wykonana małoseryjnie, aby utrzymać koszty na niskim poziomie i zachować elastyczność, a gdy produkt okaże się sukcesem i wszystkie problemy zostały rozwiązane, produkcja może zostać przełączona na skalę masową. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja małoseryjna zapewnia wiele korzyści i jest warta rozważenia dla szerokiej gamy branż i typów produktów. 

PRODUKCJA MAŁOSERYJNA

Czym jest formowanie wtryskowe ?


Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych jest jedną z najszybszych dostępnych technik produkcji. Ciekłe tworzywo sztuczne jest wtryskiwane do formy, w której jest chłodzone, następnie krzepnie i jest wyrzucane. Ta sama forma może być używana niezliczoną ilość razy, a proces wytwarzania części może trwać zaledwie kilka sekund. Dostępne są tysiące różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Ponaddto można stosować różne poziomy polerowania i tekstury. 


Dla kogo ?


Formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych jest idealne dla tych, którzy chcą szybko i ekonomicznie produkować stosunkowo duże ilości części lub produktów. Po początkowym koszcie oprzyrządowania, dalsze koszty są bardzo niskie, więc sensowne jest stosowanie formowania wtryskowego  dla większych serii. Jeśli potrzebujesz tylko niewielkiej liczby prototypów, drukowanie 3D będzie prawdopodobnie bardziej ekonomiczne. W przeciwieństwie do odlewania próżniowego, pojedyncza forma może być wielokrotnie używana, ponad 100 tysięcy razy, więc zazwyczaj wymagana jest tylko jedna forma. Możliwość mieszania różnych rodzajów tworzyw sztucznych jest kolejnym powodem, dla którego ludzie wybierają formowanie wtryskowe . W przypadku innych technik produkcji może być trudno wykonać projekty z mieszanych materiałów. Typowe zastosowania formowania wtryskowego tworzyw sztucznych obejmują serie pilotażowe, produkcję małoseryjną i części na żądanie.


Proces


Po pierwsze, produkowana jest forma, zwykle aluminium obrabiane CNC. Materiał ma postać granulek, które topią się w beczce. Płyn ten jest następnie sprężany i wtryskiwany do formy przez system prowadnic formy, gdzie szybko krzepnie. Kołki wypychacza wyrzucają następnie część stałą do skrzyni załadowczej, a proces można powtórzyć. Długość czasu potrzebnego do wyprodukowania części zależy od jej rozmiaru i użytego materiału. Waha się od kilku sekund dla małych projektów do jednej lub dwóch minut dla większych, bardziej złożonych projektów. Należy zauważyć, że faza produkcji jest całkowicie zautomatyzowana, więc koszty pracy są ograniczone do minimum.costs are kept to a minimum.

FORMOWANIE WTRYSKOWE

Czym jest odlewanie próżniowe ?


Odlewanie próżniowe wykorzystuje komorę próżniową do wtłaczania ciekłego tworzywa sztucznego do gotowej formy, gdzie następnie krzepnie. Formy są zazwyczaj wykonane z gumy silikonowej, ta z kolei oparta jest na modelu głównym. 


Dla kogo ?


Odlewanie próżniowe to idealne rozwiązanie do szybkiego prototypowania o niskich kosztach. Formy mogą być tanie i bardzo szczegółowe, więc prototypy wymagają niewielkiej postprodukcji. Każda forma jest dobra do wytworzenia około 50 kopii i można ją szybko wyprodukować. W przypadku krótkich serii technika jest bardziej ekonomiczna niż formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych ze względu na początkowe koszty oprzyrządowania. Jednakże, w przypadku dużych partii , odlewanie próżniowe jest mniej odpowiednie.


Proces


Pierwszą wymaganą rzeczą jest model główny. Może on być dostarczony przez klienta, ale najczęściej jest produkowany przez ProtoFab przy użyciu obróbki CNC. Model główny jest zwykle wykonany z metalu, ale dopuszczalne jest również tworzywo sztuczne, głównym wymaganiem jest, aby wytrzymywał temperatury 40 ° C przez dłuższy czas. Model główny umieszczany jest w skrzynce odlewniczej, a silikonowa forma składa się z dwóch części. Forma posiada szereg bardzo małych otworów, które umożliwiają ucieczkę powietrza i zapobiegają wzrostowi ciśnienia.
Forma jest dokładnym przeciwieństwem modelu głównego, więc wszystko, co jest wymagane, to wypełnienie formy materiałem i wykonanie kopii. Jednak zwykłe wlewanie ciekłego materiału do formy może czasami dawać nieodpowiednie wyniki, dodatkowo potrzebna jest komora próżniowa, aby zmusić materiał do wypełnienia nawet najmniejszych szczelin, zapewniając doskonałą kopię. Gdy materiał wypełni formę, umieszcza się go w piecu do utwardzania, aż nowy obiekt całkowicie się zestali. Następnie jest wyrzucany z formy i proces może się rozpocząć ponownie. Formy mogą być używane wielokrotnie, maksymalnie do około 50, bez pogorszenia jakości kopii.

ODLEWANIE PRÓŻNIOWE

Czym jest obróbka wykańczająca ?


Jak sama nazwa wskazuje, wykończenie jest ostatnim etapem produkcji i następuje zaraz po niej. W ProtoFab oferujemy szeroki zakres usług wykończeniowych, w tym malowanie, anodowanie i polerowanie parowe. Nasze zespoły wykańczające są w stanie dostosować się do bardzo specyficznych wymagań i mają dostęp do szerokiej gamy zaawansowanych technologii, umożliwiając niemal nieograniczone dostosowanie do potrzeb klienta na etapie wykończenia.


Dostępne usługi


Malowanie - Proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany niż zwykłe pokrycie warstwą farby. Najmniejsze niedoskonałości wprowadzone na etapie malowania mogą zepsuć produkt i ważne jest, aby zapewnić całkowitą jednorodność w całym cyklu. Malowanie odbywa się w warunkach laboratoryjnych w klimatyzowanej komorze. Dostępna jest szeroka gama wykończeń farb, w tym matowy, połysk, półbłyszczący i metaliczny. 

 

Dopasowywanie kolorów - Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dokładne dopasowanie do zamierzonego koloru. Malowanie zawsze odbywa się w kontrolowanym środowisku o stałym oświetleniu i warunkach klimatycznych, dzięki czemu można uniknąć niektórych typowych problemów przy wizualnym dopasowywaniu do próbki. Oprócz dopasowania z próbki fizycznej, jesteśmy w stanie osiągnąć dokładne dopasowania z kolorów Pantone. 

 

Szlifowanie i polerowanie - Jesteśmy w stanie zapewnić wysoce dostosowane wykończenia, od szlifowania zgrubnego do połysku lustrzanego. Szlifowanie można również wykorzystać do przygotowania produktu pod rózne wykończenia farb, takich jak np. mat.

 

Polerowanie parą - Jest to zaawansowana technika do wygładzania drobnych niedoskonałości, nawet w trudno dostępnych miejscach. Powierzchnia plastiku jest strumieniowana chemiczną parą , która powodują topnienie bezpośrednio na powierzchni, ale tylko na niewielką głębokość. W miarę twardnienia wszelkie drobne niedoskonałości znikają, a wykończenie jest gładkie i jednolite. Uwaga: ta technika jest dostępna tylko dla tworzyw sztucznych.

 

Piaskowanie - To prosta ale skuteczna metoda wykańczania, która występuje w wielu formach i odmianach. Wyprodukowane części i produkty mogą być piaskowane żwirkiem, wodą lub dowolną liczbą innych materiałów w celu osiągnięcia określonych rezultatów.

 

Tampodruk - służy do drukowania wzoru 2D na powierzchniach, które w innym przypadku byłyby trudne do nadrukowania, na przykład na powierzchniach wypukłych lub wklęsłych. Działa poprzez przenoszenie materiału (zwykle atramentu lub barwnika) na wytrawionym obszarze podkładki silikonowej. Gdy podkładka jest dociskana do powierzchni barwnik pozostaje na elemencie docelowym. W ProtoFab dostępny jest również sitodruk. 

OBRÓBKA WYKAŃCZJĄCA

DRUKOWANIE 3D  

WYCENA ONLINE !  

Copyright 2017 | Created with WebWave

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Wiadomość została wysłana - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Katowice, Śląskie

 

Tel. +48 666 157 318

info@protofab.pl

ADRES

MENU

Jesteśmy jednym z pierwszych na świecie oddziałów firmy Protofab, Niedawno uruchomiliśmy nasz pierwszy salon wystawowy w Norwegii, obecnie otwieramy również placówkę w Polsce.

O FIRMIE